• جستجو بر اساس در گروه
   
  منطقه سد دوستی
  توضیحات :
  این سد که یکی از بزرگ ترین سدهای کشور از نظر طولی می باشد در 75 کیلومتری جنوب سرخس و در مرز ایران و ترکمنستان قرار گرفته که با توجه به کوهستانی بودن منطقه مخصوصا در فصل بهار و تابستان مورد بازدید بسیاری از افراد بومی و غیر بومی قرار می گیرد. این منطقه با توجه به موقعیت آن می تواند با جذب سرمایه گذار و احداث کمپ های گردشگری و همچنین مجتمع های خدمات رفاهی یکی از بزرگ ترین مراکز تفریحی و دیدنی شرق استان باشد.
  شهر ییلاقی مزداوند:
  توضیحات :
  این شهر در فاصله 90 کیلومتری شهر سرخس و در میانه راه مشهد- سرخس قرار دارد وجود باغ های میوه، چشمه های جوشان و جوی های روان جلوه ای خاص به این شهر بخشیده است. علاوه بر مناظر زیبا وجود غار مزدوران که دارای قدمت تاریخی است در مجاورت این شهر جمع کثیری از طبیعت دوستان را به این منطقه جذب می کند. در داخل شهر نیز یک قلعه ی باستانی ویرانه قرار دارد که نشانگر قدمت دیرینه شهر می باشد.
  روستای بزنگان (روستای نمونه گردشگری)
  توضیحات :
  روستای ییلاقی بزنگان یکی از مهم ترین و زیبا ترین مناطق گردشگری شهرستان سرخس است که در فاصله 80 کیلومتری جنوب غربی شهر سرخس واقع شده است. این روستای کوهستانی دارای باغ های میوه بخصوص هلو و آلو بوده و وجود کوههای متصل به هم، چشمه های جوشان، دشت های سرسبز و دریاچه زیبای آن سبب شده تا خیل کثیری از گردشگران در فصول مختلف سال به این روستا سفر نمایند و از جاذبه های طبیعی و مناظر زیبای آن لذت ببرند. از دیگر جاذبه های طبیعی این روستا می توان به دو غار بزنگان و کرکس اشاره کرد که اولی دارای قدمت تاریخی نیز می باشد. این دو غار هر ساله مورد بازدید تعداد زیادی از کوهنوردان قرار می گیرد. علاوه بر جنبه طبیعی روستا وجود تعدادی آثار و محوطه تاریخی بر اهمیت این روستا افزوده است. قلعه کهنه بزنگان یکی از این آثار است که نشان گر قدمت دیرینه این روستا می باشد.
  دریاچه بزنگان
  توضیحات :
  بزنگان دریاچه ای است طبیعی که در یک کیلومتری جاده روستای بزنگان و 70 کیلومتری شهر سرخس واقع گردیده است. به اعتقاد پژوهشگران زمین شناسی، ساختار این دریاچه به دوران های دوم و سوم زمین شناسی می رسد و در اثر فعالیت های تکتونیکی و عوامل کوه زایی شکل گرفته است. به طور کلی سطح آب دراین دریاچه فضایی حدود 50 هکتار و عمق تقریبی 12 متر را اشغال نموده است. مقدار نمک های موجود در دریاچه بزنگان زیاد بوده و این مکان به دلیل ویژگی های خاص تنها زیستگاه طبیعی ماهی قزل آلا در استان خراسان رضوی به شمار می آید. امروزه جاذبه های طبیعی دریاچه بزنگان از جمله ترنم جویبارها، آوای چشمه سارها، نغمه سرایی بلبلان و نسیم روح افزای دشتها از عوامل جلب گردشگران و دوستداران طبیعت به این منطقه است.
  دریاچه سد دوستی
  توضیحات :
  در پشت سد دوستی دریاچه بسیار زیبایی ایجاد شده است که هنوز نامی ندارد و اهالی آن را دریاچه سد دوستی می خوانند. این دریاچه حدود 12 کیلومتر طول دارد و آب آشامیدنی شهر مشهد و آب کشاورزی روستاهای واقع در منطقه چه در ایران و چه در ترکمنستان را تامین می کند.
  چشمه سر آسیاب
  توضیحات :
  این چشمه که تامین کننده بخشی از آب مورد نیاز کشاورزان منطقه است چشمه ای دائمی و مهمترین چشمه روستای بزنگان است. پیرامون این چشمه که با گیاهان خودرو و درختچه های سرسبز آراسته شده، فضای دلپذیری برای تفریح و تفرج ایجاد کرده است. علاوه بر این گیاهان در مجاورت چشمه درخت کهن سالی موسوم به درخت آرزو ها قرار دارد که برای مردم منطقه دارای اهمیت و تقدس خاصی می باشد.
  چشمه آب گرم خانگیران
  توضیحات :
  به طور حتم چشمه ی خانگیران مهم ترین چشمه ی شهرستان سرخس است. آب این چشمه گرم بوده و دارای املاح و مواد معدنی همانند گوگرد و... می باشد. وجود این املاح معدنی و تاثیر مثبت آب این چشمه در درمان برخی از بیماری های پوستی و مفاصل باعث شده این منطقه سالانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران باشد. علاوه بر این پیرامون این چشمه که در بهار و تابستان با گیاهان خودرو ودشت های شقایق زیبا و سرسبز آراسته شده فضای دلپذیری برای تفریح و تفرج ایجاد کرده است.
  غار مزدوران
  توضیحات :
  غار مزدوران در 95 کیلومتری جاده مشهد- سرخس و در 3 کیلومتری شهر مزداوند واقع است. دهانه غار در میان تخته سنگی رو به مشرق قرار دارد. عرض ورودی آن 2 متر و ارتفاع آن 5/2 متر است. این غار که از نظر وسعت غار بزرگی محسوب می شود، دارای 100 متر طول و کمتر از 30 متر عرض و 12 متر ارتفاع است. ستون های آستالاگمیت متنوع اما در تعداد کم در این غار یافت می شود. درون غار خشک است و برای تهیه آب باید از چشمه بزرگی که در نزدیکی غار وجود دارد استفاده کرد. در نزدیکی مزدوران چشمه های آب گرم معدنی وجود دارد این غار که قدمت آن را تا هزاره دوم پیش از میلاد تخمین زده اند. در ارتفاعات مزدوران واقع شده است.
  غار بزنگان
  توضیحات :
  این غار که در میان روستاییان به غار قدیم معروف است در ارتفاعات روستای بزنگان و در 80 کیلومتری جنوب غرب سرخس واقع شده است. این غار که انتهای آن مشخص نبوده دارای فضاهای زیبا و متنوعی می باشد وجود ستون های آستالاگمیت زیبا نیز بر جذابیت های آن می افزاید. از دیگر ویژگی های این غار می توان به سابقه ی تاریخی آن اشاره کرد که به هزاره دوم قبل از میلاد باز می گردد. همین عوامل موجب شده که این غار سالانه پذیرای تعداد زیادی گردشگر باشد.
  جنگل پسته سرخس
  توضیحات :
  این جنگل در 60 کیلومتری جنوب غربی سرخس و در مجاورت دو روستای شورلق و چکودر در بخش مرزداران واقع گردیده که به لحاظ وجود بخشی از آخرین بقایای جنگل های پسته وحشی و نیز حیات وحش متعدد و متنوع دارای ارزش های اکولوژیکی فراوانی است.
  منطقه حفاظت شده دریاچه بزنگان
  توضیحات :
  این منطقه که به لحاظ ویژگی های خاص طبیعی آن به مهم ترین زیستگاه پرندگان شمال شرق کشور تبدیل شده در حال حاضر زیستگاه حدود 150 نوع پرنده مهاجر و بومی می باشد. از مهم ترین پرندگان مهاجر و بومی این منطقه می توان به فلامینگو؛ هما، دال، حواصیل، عقاب، هدهد و انواع کرکس اشاره کرد. تعداد زیاد این پرندگان موجب شده سالانه جمع کثیری از گردشگران و طبیعت دوستان برای بازدید و پرنده نگری به این منطقه آیند.
  رودخانه تجن
  توضیحات :
  این رود خانه که در شمال شرقی شهر سرخس واقع است. مهم ترین رود شمال شرق کشور، مشخص کننده مرز ایران و ترکمنستان و جدا کننده سرخس ایران از سرخس ترکمنستان است. در گذشته بستر رودخانه همواره پر آب و محلی مناسب برای ماهیگیری بود که پس از احداث سد دوستی بر روی این رود بستر آن خشک شد و تنها در برخی موارد سر ریز آب سد دوستی به آن می ریزد.
  درخت کهن آرزوها
  توضیحات :
  این درخت که در روستای بزنگان و در مجاورت چشمه سر آسیا قرار دارد دارای قدمتی حدود 900 سال می باشد. درخت آرزوها برای مردم بزنگان از تقدس و اهمیت خاصی برخوردار است به طوری که بسیاری از مردم منطقه برای برآورده شدن آرزوهایشان به این درخت ریسمان می بندند.

  صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 1 صفحه بعدی
سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق